Ważna lekcja historii PDF Drukuj Email

27 stycznia 2020 r. przypada 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. To czas, w którym uświadamiamy sobie jak ważna jest nauka historii.

Uczniowie klasy VI i VII Zespołu Placówek Oświatowych w Suchej uczestniczyli w cyklu lekcji związanych z Holokaustem i latami okupacji w czasie II wojny światowej. Zajęcia poświęcone były Anne Frank – żydowskiej dziewczynie, której dziennik ilustruje czytelnikom realia życia w niewyobrażalnych dla współczesnej młodzieży czasach. Dzieci, podczas lekcji historii i języka polskiego, poznały losy młodej pisarki, a następnie wybrały się do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na spektakl pt. „Dziennik Anne Frank”. Po przedstawieniu odwiedziły Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie zwiedziły kamienicę czynszową. Tam z bliska mogły przyjrzeć się warunkom życiowym w latach trzydziestych XX w. Poznały również realia mieszkaniowe śląskich rodzin w kolejnych latach.

Podsumowaniem trudnego i ważnego tematu było wysłuchanie przemówienia Mariana Turskiego – więźnia Auschwitz, świadka historii.