Spotkanie z Górnikiem PDF Drukuj Email

W dzień Barbórki uczniowie klas I – III wzięli udział w spotkaniu z emerytowanym górnikiem - panem J. Kaczmarczykiem z Suchej. Górnik ubrany był w piękny, galowy mundur, na jego czapce, która poprawnie nazywa się czako, lśnił bordowy pióropusz z kogucich piór. Dzieci dowiedziały się, do czego służyły poszczególne części prezentowanego ubioru. Wśród elementów tradycji górniczej poznały postać patronki – Świętej Barbary, która od wieków nieprzerwanie stoi na straży bezpieczeństwa i powodzenia pracowników kopalni. Następnie zaproszony gość opowiadał dzieciom o tym, jak niebezpieczną pracę wykonują górnicy w kopalni. Spotkanie przybliżyło dzieciom trud ich pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich każdego dnia, kiedy zjeżdżają do kopalni. Wszystkie dzieci dowiedziały, z jakich dóbr możemy korzystać dzięki wydobyciu węgla. Pan górnik nie zapomniał przypomnieć o niebezpieczeństwach grożących górnikom podczas ich pracy.

Zaciekawieniu dzieci nie było końca. Serdecznie dziękujemy panu Kaczmarczykowi za przybycie i wspólnie spędzony czas.