Cytat na rok szkolny

"Do każdego dziecka i do każdego człowieka można trafić i można go zapalić do pracy nad sobą, jeżeli samemu pokaże się dobrą robotę, wysłucha innych a tego czego się nie wie doczyta ... "

M.R.Kopmeyer

PROJEKTY

 

Wady postawy

Licznik odwiedzin

Dzisiaj6
Wczoraj45
Wszystkie76802

LogowanieInformacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO NAUKI W DOMU, JAK WSPIERAĆ I MOTYWOWAĆ DZIECI DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ, JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI.

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

Rodzic odpowiedzialny jest za realizację obowiązku szkolnego dziecka. Zdalne nauczanie nakłada na niego nowe zadania, którymi są: zapewnienie odpowiednich warunków do nauki, dopilnowaniu tego, żeby dziecko w odpowiednim momencie usiadło przed komputerem do prac zadanych przez nauczyciela, zapanowanie nad dyscypliną pracy dziecka i udzielanie nauczycielom informacji zwrotnych o przebiegu nauczania. Podczas zdalnej nauki należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy podczas nauki przed komputerem bądź innym urządzeniem mobilnym.

RODZICU:

- zapewnij dziecku miejsce do nauki: biurko lub stolik, komputer lub inne urządzenie mobilne z dostępem do Internetu,

- miejsce pracy powinno być uporządkowane, na biurku mogą znajdować się zeszyty i przybory do pisania, pozostałe rzeczy lepiej na czas nauki usuń,

- wysokość stołu i krzesła powinna być tak dopasowana, aby zapewnić prawidłową postawę podczas pracy,

- komputer powinien być ustawiony pod odpowiednim kątem do źródeł światła  - ekran nie powinien odbijać światła, dziecko nic wtedy nie zobaczy,

- zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, podczas korzystania z komputera oczy mocno wysuszają się,

- oświetlenie elektryczne nie może być zbyt słabe, nie może też być zbyt  jaskrawe. Ważne jest też by światło padało z lewej strony, gdy dziecko jest praworęczne a z prawej, gdy dziecko jest leworęczne,

- wprowadź w domu nawyk wietrzenia pomieszczeń, zwłaszcza tam, gdzie twoje dziecko będzie się uczyło (według zaleceń WHO powinno się wietrzyć pomieszczenie w domach),

- zapewnij dziecku spokój, nie obarczaj go dodatkowymi obowiązkami podczas nauki,

- zadbaj, aby nauka  odbywała się o stałych porach, godziny nauki mogą być tożsame z tymi, które dziecko spędzało w szkole,

- nie przeciążaj swojego dziecka nadmierną nauką, zadbaj o jego odpoczynek,

- dopilnuj wysyłanie maili  z wykonanymi zadaniami do nauczycieli - będziesz miał wtedy kontrolę nad postępami dziecka w zdalnej nauce.

Uczniu:


- pracuj codziennie, zgodnie ze swoim planem lekcji,

- pracuj systematycznie, nie odkładaj nauki na później,

- podczas nauki odłóż wszelkie niepotrzebne w danym momencie urządzenia elektroniczne,

- pamiętaj, że za wykonaną pracę otrzymasz ocenę, wyślij swoją  pracę nauczycielowi, albo     dopilnuj aby wysłał ją rodzic,
- ucząc się w domu powinieneś robić sobie przerwy od komputera, wykonuj wtedy ćwiczenia rozluźniające,

- możesz zadbać o zdrowe przekąski podczas pracy np. orzechy, gorzką czekoladę, owoce, warzywa,

- pamiętaj o piciu wody podczas nauki, jak pokazują badania, to zdecydowanie podnosi efektywność uczenia się,
- przewietrz pomieszczenie w którym się uczysz,
- zadbaj o odpowiednią ilość snu, będąc niewyspanym nie ułatwiasz sobie nauki,

- zadbaj o wzrok, po każdej 30 minutowej pracy przed ekranem spójrz przez okno na najdalej położony punkt, a następnie przenieś wzrok na jakiś punkt bisko siebie,
- pamiętaj, aby podczas nauki korzystać z zalecanych przez MEN i szkołę materiałów, linków do stron edukacyjnych – to strony sprawdzone i pewne,
- pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa korzystania z Internetu, a jeśli coś cię zaniepokoi poinformuj o tym rodzica lub zdalnie nauczyciela, wychowawcę.


Jak wspierać i motywować dziecko do systematycznego uczenia się poza szkołą?


1. Dobrze zorganizuj czas dziecka. Zadbaj, by dziecko uczyło się systematycznie. Ustal harmonogram dnia – kiedy dziecko będzie się uczyło i nie rób od tego odstępstw. Bądź w tym konsekwentny. Dyscyplina uczy systematyczności.

2. Sprawdzaj codziennie czego nauczyło się twoje dziecko, zachęć je do tego by pokazało ci swoją pracę.

3. Pozwól mu pochwalić się jego wiedzą, wysłuchaj je. Rozmawiaj z dzieckiem na temat tego, czego się nauczyło. To dobry sposób utrwalania wiedzy dziecka.

4. Pochwal je, jeżeli wykona zlecone na dany dzień zadania. Doceń również wysiłek dziecka wkładany w naukę. Pamiętaj, że pochwały motywują znacznie lepiej niż kary.

5. Krytyka i napiętnowanie niepowodzeń dziecka wyzwala bunt i zniechęca dziecko do nauki, nie sprzyja również budowaniu dobrej relacji z dzieckiem. Zamiast się z dziecka naśmiewać czy wytykać mu błędy, warto postarać się zrozumieć te trudności i pomóc je przezwyciężyć.

6. Nie wyręczaj dziecka w wykonaniu zadań, to prowadzi do bierności i braku odpowiedzialności  za własną naukę. Hamuje również rozwój intelektualny dziecka. Bądź gotowy do pomocy, jeśli dziecko będzie jej potrzebowało, w razie problemów poproś nauczyciela o pomoc, ale nie wyręczaj dziecka. Lepiej by rozwiązało problem samo.

7. Dyskretnie sprawdzaj czy dziecko odrabia zadaną pracę domową, czy naprawdę się uczy. Zadbaj również o to, aby nie przeszkadzało mu rodzeństwo.

8. Zachęć dziecko do nauki przez zabawę, np. naukę ułamków można przybliżyć dziecku dzieląc jabłko na cząstki. Komputerowe gry logiczne pod kontrolą rodzica mogą być nie tylko dobrą zabawą ale również ćwiczeniem pamięci i koncentracji.

9. Odpowiadaj na pytania dziecka, rozwijasz w taki sposób jego ciekawość poznawczą                    i motywujesz do zdobywania wiedzy. Zbywanie dziecka zniechęca do nauki. Nie bój się pytań dziecka, nie musisz we wszystkim być ekspertem. Możesz wspólnie z dzieckiem szukać odpowiedzi na jego pytania.

10. Rozwijaj zainteresowania dziecka, wspieraj jego pasje. To motywuje do nauki. Nie wymagaj, aby dziecko było najlepsze we wszystkim.

11. Porozmawiaj z dzieckiem na temat tego, po co się uczy. Wyjaśnij do czego, w przyszłości przyda mu się wiedza z matematyki, języka polskiego czy fizyki. Uświadom dziecku czego musi się nauczyć by w przyszłości zostać np. weterynarzem, lekarzem czy mechanikiem.

12. Dzieci, które czują się kochane i akceptowane przez rodziców mają większą wiarę w siebie i  chętniej się uczą. Wspieraj dziecko w trudnych sytuacjach, pokaż mu, że może na ciebie liczyć.

13. Bądź autorytetem dla swojego dziecka wtedy łatwiej będzie ci go motywować nie tylko do nauki ale również w innych obszarach życia. Pokazuj również inne pozytywne wzorce – osoby, które stały się autorytetem dzięki nauce.

14. Podpowiedz dziecku jak łatwiej można się uczyć. Naucz dziecko organizacji materiału do nauki, selekcji najważniejszych treści. W podręcznikach często takie wiadomości są zaznaczone pogrubioną czcionką. Do podkreślania ważnych, ciekawych rzeczy w tekście pomocne będzie używanie kolorowych markerów. Warto pokazać dziecku, że podkreślanie tekstu czy zaznaczanie ważnych fragmentów w książce karteczkami może ułatwić późniejszą naukę. Można wykorzystać tablicę korkową lub magnetyczną  zawieszoną nad biurkiem do przypinania ważnych rzeczy do zapamiętania. Zaproponuj odrabianie zajęć od najłatwiejszych zadań, to dodaje wiary w swoje możliwości i tak szybko nie zniechęca. Może warto zainteresować dziecko mnemotechnikami czyli sposobami skutecznego i  szybkiego zapamiętywania, informacje na ten temat można znaleźć w Internecie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?


1. Naucz dziecko mądrze korzystać Internetu -  teraz jest mu niezbędny do nauki.
2. Rozmawiaj z dzieckiem. Pytaj, dyskutuj – to najprostsza metoda poznania cyfrowego świata, w którym funkcjonuje dziecko.
3. Ustal jasne zasady, czyli czego dziecku nie wolno w Internecie np. podawania adresu, numeru telefonu, zdjęć, żadnych danych o sobie i rodzinie osobom obcym. O tych zasadach powinna być poinformowana cała rodzina.

4. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania. Uświadom dziecku, że ktoś po drugiej stronie monitora może kłamać, zamieszczone informacje mogą być nieprawdziwe a zdjęcia mogą być zmanipulowane graficznie.
5. Bądź wyrozumiały, kiedy dziecko popełni błąd. Nie karz dziecka od razu za to, ze zrobiło coś niewłaściwego. Porozmawiaj bez oceniania i złości i wspólnie ustalcie dalsze działania.
6. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści do odpowiednich organów ( policja, dzielnicowy), pozwoli to wyeliminować potencjalne zagrożenie.

7. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z komunikatorów, portali społecznościowych teraz będą mu niezbędne do nauki.  Naucz dziecko chronić dane o sobie i innych ucząc je wszystkich funkcji na danym portalu.
8. Obserwuj i monitoruj czy ustalone zasady są przestrzegane.
9. Kontroluj urządzenia mobilne, z których korzysta dziecko – masz do tego prawo.

10. Zabezpiecz komputer bądź urządzenie mobilne, z którego korzystasz używając dobrego programu antywirusowego

 

 

 
INFORMACJE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Kochani Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele

Zamknięcie szkoły i przedszkoli w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce spowodowało, że całe społeczeństwo stanęło przed bardzo trudnym wyzwaniem.

Wszyscy zastanawiamy się, jak pomóc przedszkolakom i uczniom w tym trudnym czasie oraz jak wspierać ich rozwój.

Niezmiernie ważne jest to, byśmy byli razem, byśmy współpracowali i wspierali się. A przede wszystkim, byśmy byli cierpliwi i wyrozumiali.

W ostatnich dniach przeprowadziliśmy wiele zmian w działalności naszych placówek.

Kochani Uczniowie gratuluję!
Spisaliście się na medal!

Przedszkolaki,
Wy także stanęliście na wysokości zadania! :-)

Niech Was nie trapi fakt, że nie zdążyliście czegoś zrobić, że coś Wam się nie udało.

Wszyscy, my także, uczymy się, jak w tej sytuacji pracować, jak zmienić nasz sposób nauczania.

Dziękujemy za wszystkie uwagi i sugestie. Chociaż nie wszystkie możemy spełnić.

Ta nowa, niezmiernie trudna sytuacja wymaga od nas wszystkich nowego podejścia i przeorganizowania.

Już wkrótce poinformujemy, jak będzie prowadzone zdalne nauczanie w naszej szkole.

Bardzo dziękuję Nauczycielom za niełatwy trud poszukiwania nowych rozwiązań.

 

Serdecznie wszystkich pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!

 

 

Teresa Furman

Dyrektor ZPO w Suchej

 
FILMIK, który warto obejrzeć PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Starszych i młodszych zapraszamy do obejrzenia filmiku:

https://www.facebook.com/studiodinksy/videos/2839872769442480/

 
APEL BURMISTRZA STRZELEC OPOLSKICH PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

 

Apelujemy do uczniów i ich rodziców o rozsądek.
Brak zajęć w szkołach to nie czas ferii, spotkań towarzyskich i wizyt w galeriach handlowych.
Główny Inspektor Sanitarny przypomina, aby czas wolny od zajęć lekcyjnych nie stanowił pretekstu do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich. To czas mądrych wyborów zdrowotnych. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i swoich najbliższy. Zachowujmy się odpowiedzialnie.
Znalezione obrazy dla zapytania: wykrzyknik

 
KOMUNIKAT PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Szanowni Rodzice

W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa informuję, iż

od dnia 16.03.2020 r. do dnia 25.03.2020 r.

ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Waszego Dziecka, zawieszamy całkowicie zajęcia dydaktyczne i opiekuńcze w przedszkolu i szkole podstawowej Zespołu Placówek Oświatowych w Suchej.

W dniach 12.03.2020 r. oraz 13.03.2020 r. w placówkach będą prowadzone działania opiekuńcze wyłącznie dla tych dzieci, którym rodzice nie są w stanie zapewnić w tych dniach opieki.

Jednocześnie proszę, aby w ciągu tego całego, wyżej wymienionego okresu, dzieci pozostawały w domach, w celu przeciwdziałania rozpowszechnianiu się wirusa.

Zwracam się również do Państwa z prośbą o niezwłoczne poinformowanie wychowawcy klasy, oddziału przedszkolnego bądź dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Suchej o sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia Waszego Dziecka lub podejrzenia zagrożenia zarażeniem koronawirusem.

Informuję również, że nie jestem upoważniona do wydawania zaświadczeń rodzicom w związku z zaistniałą sytuacją. Szczegółowe informacje i zalecenia dla rodziców znajdują się na stronie, do której kieruje poniższy link:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-rodzicow

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zawieszenie-zajec

Proszę o odpowiedzialne i rozważne podejście do zaistniałej sytuacji.

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Suchej

 


Design by Next Level Design / Script by Joomla!
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.